Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Vyřešit uspokojivě bytovou situaci, to může být někdy pěkný oříšek. Zvláště v dnešní době, kdy je každý desátý Čech zatížený exekucí a skoro všichni žijeme tak říkajíc na dluh. Jenže kdybychom se nezadlužovali, tak na vlastní bydlení mít skoro nikdo z nás nebude. Kdo zdědí nebo dostane tak velké množství peněz od rodičů, aby si mohl koupit vlastní byt nebo dům.
francouzské Alpy
A kdo je vydělá a našetří? To bychom se dopracovali k vlastnímu bydlení nejdříve v důchodu, jestli vůbec, protože velká část peněz by padla na nájem. Ten dnes tvoří kolikrát někdy až polovinu příjmů, běžně třetinu pracujícího páru. A tady už je na pováženou, zda se nám chce tyto peníze vyhazovat z okna, tedy platit pronajímateli nebo je raději použijeme na splátky hypotéky, za kterou si pořídíme vlastní bydlení.

Jenže i tady musíme mít něco našetřeno, protože hypotéka nám nepokryje celou částku, kterou musíme za byt zaplatit. Než také začnete s realitní kanceláří podepisovat nějaké smlouvy a platit rezervační a jiné poplatky, tak si nejdříve pořádně zjistěte, zda hypotéku opravdu dostanete. Jinak byste mohli o své již zaplacené peníze rychle přijít a to by vás mohlo mrzet. Tady hraje roli především odhadní cena nemovitosti, kterou se chystáte si pořídit.
zasněžený dům
Banka vám sice může hypotéku slíbit a schválit i pěkný, nízký úrok, ale pak podepíšete smlouvy, přijde odhadce a řekne vám, že cena bytu nebo domu není ve skutečnosti tak vysoká, jakou se za něj chystáte zaplatit. A dostanete hypotéku mnohem nižší a najednou jste v úzkých. Půjčit si pak někde jinde může být velmi složité nebo se budete rázem pohybovat ve zcela jiných úrocích. Určitým řešením mohou být nebankovní půjčky a hypotéky , ale i tam jsou úroky již vyšší, než dostanete ve vaší bance. Vše si proto dopředu pořádně zjistěte.