Jak je to s tou mzdou?

Každý z nás, snad jedině s výjimkou těch, kdo pocházejí z extrémně bohatých rodin, jichž je u nás ale pomálu, nebo těch, kteří jsou přesvědčeni o tom, že je jejich osudem život ze sociálních dávek, nastupuje někdy v životě někam do práce. A když se takový člověk stává něčím zaměstnancem, chce pochopitelně vědět, kolik za svoji práci dostane peněz. Vždyť do práce se chodí proto, aby si tam člověk vydělal na obživu, a tudíž tu musí být odměna za odváděnou práci taková, aby z ní ten, kdo ji vykonává, dokázal uspokojit své potřeby, aby zaplatil své životní náklady.

figurky a euro

Je tedy samozřejmé, že se mzda dohaduje spolu s povinnostmi, jež z takového zaměstnání vyplývají, jak první. Nejdříve se musí vědět, co bude člověk dělat a co z toho bude mít, a až pak se dá případně bavit o dalších záležitostech.

Jenže člověku obvykle neřeknou, kolik si tento vydělá. Respektive mu to sice řeknou, jenže pouze v podobě hrubé mzdy. A jak všichni lidé s aspoň minimem zkušeností vědí, není hrubá mzda tím, co zaměstnanec dostane. To je pouze částka, kterou za něj vynaloží jeho zaměstnavatel. A než tato k zaměstnanci doputuje, sníží se o odvedenou daň z příjmu, o sociální a zdravotní pojištění a někdy i jiné srážky.

padesát eur

A zaměstnanec, který chce skutečně vědět, kolik dostane, tedy musí vědět, jak spočítat čistou mzdu z té zmíněné hrubé. A jak na to má dotyčný vyzrát, aby se takovou informaci dozvěděl bleskurychle, včas, kdykoliv a zadarmo? Přece tak, že využije kalkulačku na internetu, která takový výpočet provést umí.

Díky ní může každý vědět, co přesně pro něj bude slíbená hrubá mzda znamenat. A to je důležité. Protože jenom ten, kdo ví, za kolik bude pracovat, ví i to, zda z toho dokáže vyžít. A zda má tedy onu práci vzít nebo se raději poohlédnout po něčem jiném, po něčem, co je lukrativnější a zajistí mu požadovaný životní standard.