Odjakživa si chtěl člověk usnadnit život. V minulosti si třeba přinesl obilí a sázel si je doma a volně pobíhajícím zvířatům vytvořil ohradu, aby mu neutekly a měl je blízko sebe. Dnes míváme dost rozdílné problémy, i když jiní by to problémem nenazvali. Například si chceme shlédnout televizi, ale nechceme vstát a zapnout ji manuálně a vznikl přenosný ovladač, a podobně.
Podobný případ je u automobilů, lidé byli líní se dostat do města 20 kilometrů od nich, a tak vyžadovali jiný způsob přepravy. Z počátků koňský povoz, poté parní lokomotiva a pro nejbohatší osobní automobil. Technologie nám usnadňují život a samy se stávají komplexnějšími, aby vyhověli našim požadavkům, ale zároveň nebyly moc komplexní, protože by to dokázalo své publikum odradit. Dnes jsme schopni říct, že existuje technologie opravdu snad na cokoli, jen už ten teleport chybí. Vídáme čím dál více, že nejnovější produkty jako elektrické spínače, pračky, televizní ovladač, i dokonce nastavení postele se přenáší do mobilních aplikací pro ještě větší pohodlí uživatele. Přichází důležitá otázka, má tohle ulehčování práce i své protiklady? Samozřejmě, že ano.
Podívejme se na takové moderní telefony nebo počítače, dříve vám stačily i základní znalosti o telefonu pro jejich opravu a nyní jsou i specializované obchody pro samostatné značky. Takže ano, jedna z prvních důležitých nevýhod je vysoká komplexnost uvnitř technologií. Není tomu již tak často, ale naši prarodiče ne vždy tomu dokáží rozumět pro samotné používání. Můžeme pokračovat při sledování nevýhod u cen těchto produktů. Jak dokážete znát jsou vysoké už při koupi, protože jsou uvnitř tak komplexní. A jedna z podle mě nejvýraznějších nevýhod postupně zjednodušující se technologie je lenost lidí. Ano, člověk byl odjakživa líný, avšak tím, že nedojdete ani k spínači pro zhasnutí, to jsou výhody pro ležící důchodce ne pro volný lid.