Dovolená v sedle

Dovolená v sedle

Na začátku nového tisíciletí vtrhl do České republiky fenomén, který je v zemích jako Austrálie, Spojené státy americké, Německo nebo Rakousko běžný, ba téměř tradiční. Tímto fenoménem je turistika na koni, která umožňuje nejen „koňákům“, ale i laikům a začátečníkům, aby si vyzkoušeli neopakovatelný zážitek spočívající v cestování na koňském hřbetě. Tento druh dovolené se vyvinul z výletů na koních, které pořádali a pořádají chovatelé koní. Poptávka po prodloužení doby výletu dala vzniknout i několikadenním okruhům v přírodě a za památkami.
procházka s koňmi
Do jižních Čech i jinam
Jako první začaly jezdecké stezky a potřebnou infrastrukturu budovat jižní Čechy. V současnosti je zde až 500 kilometrů značených jezdeckých tras (značky podléhají pravidlům, která známe z tradiční turistiky, a která zaštiťuje Klub českých turistů). Záhy nato se začaly přidávat ostatní kraje v republice. Koňská turistika každoročně zajišťuje přísun turistů, z čehož kraje a obce profitují.
bílý koník
 
Široká škála možností
Kůň může být váš nebo pronajatý. Pokud jste začátečník, nebo dokonce sedíte na koni poprvé v životě, nemusíte mít obavy. Koně jsou pro tyto účely pečlivě vybíraní a jsou vycvičeni tak, aby si porozuměli i s nezkušeným jezdcem. Mimoto si můžete najmout instruktora a průvodce. Co se týká ubytování, požadavkem je, aby zde bylo ustájení pro koně. Tyto stanice mohou představovat jak luxusní hotely s pohodlnými stájemi, tak kemp s ohradou.
 
Rozvoj infrastruktury
Popularita hipoturistiky neustále roste, tomu se musí přizpůsobit infrastruktura. Ta na mnoha místech (např. na Šumavě) podléhá přísným regulím. Pravidla chování na stezce svazují také turisty. U stezek se pro pohodlnost cestování instalují nejčastěji napajedla, úvaziště, přístřešky, informační tabule a ohrady. Začátečníci a jezdci, kteří nemají dostatečně navyklé a osezené správné tělesné partie, tyto příležitosti k zastavení jistě ocení.

Podobné příspěvky

Neštěstí majitelů realit

Neštěstí majitelů realit

Vydejte se na cestu

Vydejte se na cestu

Chytré řešení do malých bytů

Chytré řešení do malých bytů

Kam za kulturou? Přeci do divadla!

Kam za kulturou? Přeci do divadla!