Dovolená v sedle

Na začátku nového tisíciletí vtrhl do České republiky fenomén, který je v zemích jako Austrálie, Spojené státy americké, Německo nebo Rakousko běžný, ba téměř tradiční. Tímto fenoménem je turistika na koni, která umožňuje nejen „koňákům“, ale i laikům a začátečníkům, aby si vyzkoušeli neopakovatelný zážitek spočívající v cestování na koňském hřbetě. Tento druh dovolené se vyvinul z výletů na koních, které pořádali a pořádají chovatelé koní. Poptávka po prodloužení doby výletu dala vzniknout i několikadenním okruhům v přírodě a za památkami.
procházka s koňmi
Do jižních Čech i jinam
Jako první začaly jezdecké stezky a potřebnou infrastrukturu budovat jižní Čechy. V současnosti je zde až 500 kilometrů značených jezdeckých tras (značky podléhají pravidlům, která známe z tradiční turistiky, a která zaštiťuje Klub českých turistů). Záhy nato se začaly přidávat ostatní kraje v republice. Koňská turistika každoročně zajišťuje přísun turistů, z čehož kraje a obce profitují.
bílý koník
 
Široká škála možností
Kůň může být váš nebo pronajatý. Pokud jste začátečník, nebo dokonce sedíte na koni poprvé v životě, nemusíte mít obavy. Koně jsou pro tyto účely pečlivě vybíraní a jsou vycvičeni tak, aby si porozuměli i s nezkušeným jezdcem. Mimoto si můžete najmout instruktora a průvodce. Co se týká ubytování, požadavkem je, aby zde bylo ustájení pro koně. Tyto stanice mohou představovat jak luxusní hotely s pohodlnými stájemi, tak kemp s ohradou.
 
Rozvoj infrastruktury
Popularita hipoturistiky neustále roste, tomu se musí přizpůsobit infrastruktura. Ta na mnoha místech (např. na Šumavě) podléhá přísným regulím. Pravidla chování na stezce svazují také turisty. U stezek se pro pohodlnost cestování instalují nejčastěji napajedla, úvaziště, přístřešky, informační tabule a ohrady. Začátečníci a jezdci, kteří nemají dostatečně navyklé a osezené správné tělesné partie, tyto příležitosti k zastavení jistě ocení.