Chodec na silnici

Chodec na silnici

Jakmile vstoupí chodec na silnici, stává se účastníkem provozu stejně jako auto, motocykl či invalidní vozík . Chodec je povinen dodržovat předpisy, které jsou tu od toho, aby zabránily nebezpečí a aby nedošlo k ohrožení jiných účastníku silničního provozu. Bohužel je chodec tím nejzranitelnějším účastníkem, jelikož není ničím chráněn. Takový řidič v autě je kryt kapotou auta a motocyklista je zase kryt pomocí helmy.
přechod pro chodce.jpg
Chodec bohužel ničím. Je tedy více než jasné, že jakýkoliv střet s pevnou hmotou způsobí velmi nepříjemné a často životu nebezpečné zranění. Jediné, co chodce může ochránit je reflexní oblečení ve tmě a dodržování předpisů pro chodce na silnici. Je velmi důležité tyto pravidla znát a dodržovat, aby bylo eliminováno co nejmenší číslo.
Jsou zde body, které bychom jako správní chodci měli dodržovat. Patří zde například i to, že po přechodu pro chodce chodíme vždy vpravo. Mnohem lepší je přednostně využívat značených a světelných přechodů a přecházet je co nejrychleji a kolmo, abychom tím neomezovali auta v plynulé jízdě.
Na přechod bychom nikdy neměli vstupovat před blížícím se vozidlem. Nesmíme ani překonávat zábradlí nebo jiné zábrany a vstupovat tak do vozovky. Měli bychom pamatovat i na to, že tramvaj má vždy přednost.
Každý by si měl zapamatovat, že využíváme přednostně chodník.
chodci na pěší zóně.jpg
Pokud jdeme navíc po volné silnici, musíme jít vždy po levé straně a využívat reflexní označení oděvu či batohu. Reflexní označení totiž umožní, abychom mohli být viděni až na 200m. Díky našemu zviditelnění je umožněno řidiči, aby včas přizpůsobil jízdu a vyhnul se následnému střetu.
Těch bodů je samozřejmě ještě mnohem více. Není dobré všechna nařízení podceňovat, jelikož i podle statistik jsou chodci příčinou poloviny dopravních nehod, které se ročně stanou. Když se nad tím člověk zamyslí, jedná se o nehody, které jsou vlastně úplně zbytečné. Jediné, co stačí, je dostatečně se seznámit se svými právy a povinnostmi na silnici. Díky tomu můžeme ovlivnit spoustu lidských osudů.

Podobné příspěvky

Masáž, jak ji neznáte

Masáž, jak ji neznáte

Perfektní rolety

Perfektní rolety

Neštěstí majitelů realit

Neštěstí majitelů realit

Vydejte se na cestu

Vydejte se na cestu