Zájemci o betonové ploty v Ostravě se při nákupu materiálu mohou rozhodnout, zda oplocení nechat postavit na klíč. Pochopitelně tu jistou roli hraje cena za práci, ale ne vždy je výhodnější stavět plot na vlastní pěst. S jakými obtížemi se mohou setkat ti, co to chtějí risknout?
Deska vám spadne na zem – betonové ploty z odlévaného armovaného betonu jsou nesmírně pevné a tvrdé. Odolávají výborně povětrnostním vlivům a jejich životnost je propočítána na čtyři desítky let. To vše je samozřejmě chvályhodné, ale přece jen je tu jeden zádrhel – beton je poměrně křehký a při pádu těžké desky na zem může popraskat nebo se část desky odlomit. K tomu může snadno dojít např. při neopatrné manipulaci s deskami v rámci ukládání materiálu na paletách na staveništi, anebo při zvedání desek do výšky, kdy se zasouvají do drážek mezi sloupky.
Zvedání desek – v předchozím odstavci jsme zmínili zvedání desek. Bude-li oplocení vysoké dva metry, bude nutné každou z desek zvednout do dvoumetrové výšky, a to není jen tak. Všechny desky váží více, než 70 kg, a bez mechanizace to nezvládnete. Bude k tomu zapotřebí elektrický kladkostroj nebo autojeřáb.
Vylámete si zuby při výkopových pracích – nemáme samozřejmě na mysli úraz ústní dutiny, i když i to je možné např. při zakopnutí o nářadí a pádu na zem. Jde nám o to, že při hloubení otvorů pro sloupky může být podloží velmi tvrdé a vyžaduje to pak zásah odborníka. Stává se, že pod úrovní země je ukrytý balvan, kus skály nebo nějaké větší úlomky stavebních sutin z navážky, a to vám výrazně ubere fyzických sil. Nejhorší situace je v případě, že stavíte plot podél celé velké zahradní parcely, např. o rozloze jednoho tisíce čtverečních metrů, tedy o rozměrech 25 x 40 metrů. Zde bude zapotřebí vyhloubit celkem 65 otvorů pro sloupky a bude-li z nich většina takto komplikovaných, bude to velký problém.