Paměť – top tipy jak ji vylepšit a zvýšit koncentraci

·         Vybavte si prostředí, ve kterém jste se učili
Pokud se marně pokoušíte zapamatovat si vtip, vybavte si, za jakých okolností jste ho slyšeli a pokud je například spojený s určitou vůní, situací, náladou, lidmi apod., je vyhráno. Pokud studujete, vzpomeňte si na okolnosti, za kterých jste si nejvíce opakovali učivo.
promítací učebna
·         Sevřete pěst
Výzkumy ukázaly, že svírání pěstí (pravá pěst) aktivizuje mozek a pomáhá tak vybavování si nákupních seznamů nebo zapamatování si telefonních čísel. Pokud si chcete informaci vybavit později, měli byste svírat levou pěst, tím aktivizujete místa v mozku odpovědná za vybavení si informace.
·         Učte se před spaním
Jednoduchá rada, protože před spaním neposkytujete mozku tolik nových podnětů a je lepší šance pro dobré uchování nových informací. Tato metoda bývá oblíbená u studentů, kteří pak vtipkují, že spí se skripty pod hlavou.
·         Obrázky roztomilých mláďátek
Tento tip zní velmi neuvěřitelně, ale výzkumy v Japonsku dokázaly, že sledování koťátek nebo jiných roztomilých zvířecích mláďat, zvyšují výkon paměti až o 44%. To určitě není zanedbatelné číslo a proto vzhůru na roztomilé fotky.
·         Cvičte
Je celkem známo, že aerobní cvičení napomáhá duševnímu výkonu. Cvičení povzbuzuje růst nových mozkových buněk v hipokampu – části, která je důležitá pro paměť a učení. Po cvičení se také zlepšuje nálada, což má na učení pozitivní vliv.
·         Nepijte alkohol, nekuřte a už vůbec ne marihuanu
Alkohol vám může pomoci usnout, ale narušuje fáze spánku (konkrétně REM fázi hlubokého spánku) a tím nepomáhá koncentraci a paměti. Mladí uživatelé konopí riskují permanentní poškození inteligence, koncentrace a paměti.
pozice jógy
·         Řekněte to nahlas
V okamžiku, kdy zapojíme více smyslů, je větší naděje, že si více zapamatujeme. Tato metoda patří mezi ty nejjednodušší a známe ji už od dětství. Pokud si řeknete nahlas, kam dáváte klíče od auta, s největší pravděpodobností to nezapomenete.