Kutil domácí

Češi jsou národ kutilů, nepokusit se něco si vyrobit sám, to berou téměř jako potupu. Proto byl kdysi pořad Receptář prima nápadů jedním z nejsledovanějších pořadů. Ale nejen tenkrát a nejen on. I v dnešní době vysílá každá česká televizní stanice minimálně jeden pořad, který je určený pro kutily, radí nejrůznější vychytávky a rady, jak zvelebit své bydlení, jak si postavit dům, skleník, garáž, pergolu, ale i ženám radí, jak na domácnost, jak zútulnit byt či jak se starat o zahrádku. Supermarkety dobře ví, že když vedle potravin budou prodávat i nářadí, brzy jim zmizí z pultů, protože každý Čech má sklep nebo garáž a v ní kompletní sbírku nářadí, kterou mu může závidět nejeden skutečný řemeslník.

nářadí

Mnoho Čechů si staví rodinný domek svépomocí. Vždy se najde parta kamarádů, kteří rádi vypomohou a nejde ani o finanční stránku, nedělají to, aby ušetřili, ale pro ten pocit, že to zvládli sami. Pokud jste tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo a neumíte ani zatlouct hřebík, nezoufejte, možná to zvládne vaše žena, protože ani ony v kutilství nezůstávají pozadu.

kutil

A pokud ani ona ne, tak existují hodinoví manželé a ti přiběhnou na zavolání. Dalším vděčným pořadem jsou pořady o vaření. Podle televize se naučíte vařit jak základní jídla, tak i speciality, a pokud se v nějakém pořadu objeví recept na marmeládu z banánů nebo sirup z manga, věřte, že druhý den budou v supermarketech banány a manga vyprodané. Pokud kutil někde zahlídne šikovnou vychytávku, bude mu to tak dlouho vrtat hlavou, až se rozhodne to vyzkoušet. A protože kutilové jsou trpěliví, určitě se mu to povede, a ještě k tomu něco přidá. Že máte doma kutila a věčně na vás nemá čas, protože něco kutí v garáži nebo ve sklepě? Buďte ráda, je to jeho koníček, vy budete mít krásnou poličku nebo skřínku a kdo si hraje, ten přece nezlobí.