Je lepší žít v bytě nebo domě?

Patříte mezi ty, kteří žijí v bytě a chtěli by do domečku se zahradou nebo si striktně stojíte za svým a do domu by Vás nedostali ani párem volů? Nebo naopak žijete v domě a do bytu byste nikdy nešli? Nebo o tom přemýšlíte, že možná jednou, až děti vyrostou…?

Oboje má své pro i proti. Byt ať už v panelovém či cihlovém domě nedisponuje se zahrádkou (můžete ji samozřejmě mít jinde a dojíždět). Za zdí jsou zpravidla sousedi, které často slyšíte, stejně jako oni Vás. Ano, už jste také možná slyšeli někoho říkat, že se bojí na záchodě prdnout, aby to ostatní v baráku hned nevěděli (smích). Na druhou stranu, pokud není porucha a nejste neplatič, máte teplou vodu, teplo, elektřinu, plyn a nemusíte se téměř o nic starat. Žádné sjednávání řemeslníků na renovaci střechy, výměnu oken atd. Vše se řeší hromadně přes správce i společenství vlastníků, kteří to zařídí.

byty

Naproti tomu baráček se zahradou Vám skýtá soukromí. Můžete si upravit pozemek k vaší spokojenosti a třeba si pěstovat zeleninu, ovoce, bylinky a květiny nebo jen zasít trávu a vytvořit příjemné posezení  s nedalekým bazénem. O dům se ale musíte více starat, nikdo jiný ho za Vás opravovat nebude. Musíte si sami zajistit vytápění a napojení na rozvody kanalizace, vodovodu, elektriky a plynu. U domu máte také větší šanci chovat zvířata. V bytě je to trochu komplikované. Někdy sousedům vadí i uštěkaný malý pes.

dům

Pokud patříte mezi ty, kteří doma tráví málo času, dá se říct, že jen přespávají, ať už z důvodu práce nebo cestování, pak se hodí víc byt. Mladá rodina s malými dětmi dá přednost domku s pozemkem, kde si děti mohou hrát na pískovišti, v bazénku nebo třeba na klouzačce. Starší člověk žijící celý život v domě si těžko bude zvykat na byt. Bohužel dnes jsou náklady na pořízení domu natolik vysoké, že hodně z nás se musí uskromnit a žít v bytě, ať už vlastním či najatém.