Vše, co musíte vědět o víně

Víno je alkoholický nápoj, který je tu už celá tisíciletí a je velmi oblíbený napříč celým světem. Není tedy divu, že o vínu můžeme najít spoustu nejrůznějších zajímavostí. Pojďme se na některé z nich podívat.

V čem se víno podává?

Víno samozřejmě můžete podávat v čem chcete, ale nejčastěji se podává v čirých sklenicích s tenkým sklem ve tvaru tulipánu. Pro červené víno se podávají sklenice větší než pro bílé. Je to z toho důvodu, aby bílé pomaleji ztrácelo svou nižší teplotu. Sklenice by měli být nahoře zúžené z toho důvodu, aby se zde nashromáždili aromatické látky obsažené ve víně. Podávat je můžete třeba v broušených sklenicích na víno.

víno

Které vinařské oblasti jsou nejoblíbenější?

Víno se vyrábí z hroznového vína, které se pěstuje po celém světě. Ovšem některé země mají pro pěstování lepší podmínky než jiné a víno z těchto zemí je tak nějak automaticky považováno za kvalitnější. Nejoblíbenějšími vinařskými oblastmi jsou obecně Itálie, Francie a Španělsko. Ovšem i Česká republika je mezi vinaři oblíbená.

Čím starší, tím lepší

Slyšeli jste už někdy, že čím je víno starší, tím je lepší? U některých to tak skutečně platí, že jak stárnou, tak jsou jejich vlastnosti a chuť lepší a lepší. Ovšem pravdou je, že 90 % vína by se mělo vypít v tom roce, kdy bylo vyrobeno. Takže až vám bude někdo tvrdit, že kvalitní víno musí být nejlépe pět let staré, nevěřte mu.

víno

Co všechno u vína hodnotíme?

Pití vína je zážitek, především pro gurmány, kteří milují dobré a kvalitní víno a dokáží snadno rozpoznat jednotlivé chutě a vlastnosti. Co při takovém pití vína hodnotí? Základních charakteristik vína je pět. Jedná se o sladkost, kyselost, tanin, alkohol a také tělo. Tanin charakterizuje hořkost a svíravost vína, alkohol to, jak moc cítíte alkoholovou chuť z daného vína a tělo zase to, zda se vám zdá víno spíše lehké nebo plné.