Oprostěte se od plastových obalů

Hit k přírodě šetrného nakupování potravin vznikl v zahraničí, kde se setkal s velkým úspěchem a propadly mu miliony lidí, kterým není stav životního prostředí lhostejný. Projekt se dočkal velké podpory nejen v médiích a záhy došlo k rozšíření samotného konceptu. Do nabídky se tak krom potravin dostalo například i zboží drogistické. Síť specializovaných prodejen neustále narůstá, proto již není problém nalézt takováto místa i v mnoha městech České republiky.
 muž s igelitkami.jpg
Celý princip je založen naopakovatelně použitelných skleněných a kovových nádobách, textilních pytlících a papírových obalech. Takto vybaveni následně zavítáte do jednoho z obchodů podporujícího nakupování bez obalu, vaše nádoby projdou u vchodu pečlivým vážením. V případě, že doma nemáte žádné vhodné nádoby či plátěné pytlíky, není nic snazšího, než si je zakoupit přímo na prodejně. Dost možná tím podpoříte i dobrou věc, jelikož alespoň část finančního obnosu z výdělku podobných předmětů zpravidla putuje na fundraising.
fazole a čočka.jpg 
Následně vám již nic nebrání v šetrném nakupování, při němž příroda netrpí. Výhodou je, že si můžete navíc být jisti vysokou BIO kvalitou nabízeného zboží. Ačkoliv si tedy zřejmě budete muset oproti běžným nákupním místům muset připlatit, může vás těšit pocit, že pomáháte nejen planetě, ale i svému zdraví.
 

Odneste si domů i šampon

 
Jak již bylo zmíněno, v prodejnách bez obalu nenakoupíte již pouze čerstvé a sušené ovoce, luštěniny, obiloviny, semena, mouku, plody ořechů, čaje, kávu či koření, ale také produkty spadající do drogerie. Není tak nic snazšího, než si do připravené sklenice natočit požadované množství šamponu či čisticího prostředku. I v tomto případě si můžete být jisti tou nejvyšší možnou kvalitou a nezávadností.
vaření kávy.jpg
 
Nakupování bez obalů si zaslouží podporu hned ze 2 důvodů:
 
·         podpora ekologického smýšlení a ochrany přírody
·         ekonomická úspora (ceny, které platím za zboží, jsou z poměrně velké části tvořeny cenou samotného obalu)
 
Zamyslete se nad způsobem vašeho nakupování a řekněte ne obalům!